Gabrielle blant de nominerte til Spellemannsprisen

I dag ble de nominerte til Spellemannsprisen presentert.


Av: Jan Petter Svendal NyttiOs på Facebook

Offentliggjøringen av årets nominerte til Spellemannsprisen 2019 gikk av stabelen på Grand Hotel i Oslo klokken 13.15 i dag, og det var nyutnevnt kulturminister som ledet det hele.

Gabrielle fra Bergen er nominert til årets popartist og årets album i forbindelse med platen Snart Gabby som kom i fjor.

Ellers er jo Sigrid nominert i kategoriene Årets Popartist, Årets album, Årets låt for sangen «Don’t Feel Like Crying» og Årets låtskriver for hiten «Sucker Punch», så der kan det bli storeslem hvis alt faller på plass.

Spellemann 2019 går av stabelen i Chateau Neuf i Oslo lørdag 28. mars.

Her er de nominerte:

Barnemusikk

  • Even Jenssen Over byen
  • Maria Solheim og Silje Sirnes Winje Bråkebøttebaluba
  • Mr. E & Me New Orchestral Hits 4 Kids
  • Så Rart! På havets bunn

Blues

  • Busk, Eriksen, Sjøstrøm Hustle & Flow
  • Håkon Høye Nights at the Surf Motel
  • Ledfoot White Crow
  • Viktor Wilhelmsen Knip igjen øyan

Country

  • Jonas Fjeld & Judy Collins Winter Stories
  • Jørund Vålandsmyr & Menigheten Til dere som er lykkelige
  • Signe Marie Rustad When Words Flew Freely
  • Unnveig Aas Young Heart

Elektronika

  • André Bratten Pax Americana
  • Carmen Villain Both Lines Will Be Blue
  • Chmmr Try New Things
  • Prins Thomas Ambitions

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

  • Hans Fredrik Jacobsen Øre
  • Helga Myhr Natten veller seg ut
  • Moenje Klarvær
  • Morgonrode Morgonrode

Indie/Alternativ

  • Kongle Skogen
  • Konradsen Saints and Sebastian Stories
  • Pom Poko Birthday
  • Tuvaband I Entered the Void

Jazz

  • Elephant9 Psychedelic Backfire I
  • Gard Nilssen Acoustic Unity To Whom Who Buys A Record
  • Maria Kannegaard Nådeslås
  • Mats Eilertsen Trio And Then Comes The Night

Klassisk

  • Eldbjørg Hemsing Tan Dun: Fire Ritual
  • Lise Davidsen Richard Strauss: Four Last Songs / Wagner: Arias from Tannhäuser
  • Oslo Filharmoniske Orkester Mahler Symphony No. 3
  • Vilde Frang Paganini & Schubert: Works for violin & piano

Metal

  • Gaahls WYRD GastiR – Ghosts invited
  • Kampfar Ofidians Manifest
  • SÂVER They Came With Sunlight
  • Sibiir Ropes

Popartist

  • Bendik Det går bra.
  • Gabrielle Snart, Gabby
  • Ruben Melancholic
  • Sigrid Sucker Punch

Popgruppe

  • Fieh Cold Water Burning Skin
  • Highasakite Uranium Heart
  • No. 4 Duell
  • Seeb Seeb 2019

Rock

  • Backstreet Girls Normal is Dangerous
  • brenn. Elsker
  • Erlend Ropstad Brenn siste brevet
  • Spielbergs This Is Not The End

Samtid

  • Cikada, Lars Petter Hagen Harmonium Repertoire
  • Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-Takacs Kaija Saariaho – Graal Théâtre etc
  • Øyvind Torvund The Exotica Album
  • Hvoslef Chamber music Project Hvoslef Chamber Works No. VI

Urban

  • Dutty Dior PARA / NORMAL
  • Isah Sukkerspinn & Hodepine
  • Karpe SAS PLUS / SAS PUSSY
  • Lil Halima Lil Halima 2019

Viser

  • Asbjørn Ribe Blått & grønt & gult
  • Benny Borg En dag på jorden
  • Frida Ånnevik Andre sanger
  • Hekla Stålstrenga Elske og ære

Åpen Klasse

  • Deathprod Occulting Disk
  • Erlend Apneseth Trio Salika, Molika
  • Ståle Storløkken The Haze Of Sleeplessness
  • Susanna & the Brotherhood of Our Lady Garden of Earthly Delights

Årets album

  • Arif Arif in Waanderland
  • Gabrielle Snart, Gabby
  • Karpe SAS PLUS / SAS PUSSY
  • Sigrid Sucker Punch

Årets Gjennombrudd og Gramostipend

  • Bokassa
  • brenn.
  • Dutty Dior
  • girl in red
  • Isah
  • Pom Poko

TONOs Komponistpris

  • Eirik Hegdal Musical Balloon
  • Helge Iberg Helge Iberg: Songs from the Planet of Life
  • Maja S. K. Ratkje Sult
  • Cecilie Ore Come to the Edge!

Årets låt

  • Arif Hvem er hun
  • Isah & Dutty Dior HALLO
  • Keiino Spirit in the sky
  • Kygo feat. Store P & Lars Vaular Kem kan eg ringe
  • Nicolay Ramm Raske Briller
  • Rat City feat. Isak Heim Kind Of Love
  • Ruben Lay By Me
  • Sigrid Don’t Feel Like Crying

Årets Låtskriver

  • Gabrielle Leithaug (Gabrielle) Snart, Gabby
  • Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel (Karpe) SAS PLUS / SAS PUSSY
  • Lars Reiersen (Larsiveli) Larsiveli 2019
  • Sigrid Solbakk Raabe (Sigrid) Sucker Punch

Årets Musikkvideo

  • Anna of the North (Noah Lee) Leaning On Myself
  • Bigbang (Lasse Gretland) BELLS
  • boy pablo (Julian Vargas, Bjarne Anmarkrud og Harry Hambley) Feeling Lonely
  • Lars Vaular (onzonz) Kroppsspråk

Årets Produsent

  • Aksel Carlson Aksel Carlson
  • Cashmere Cat Cashmere 2019
  • Martin Sjølie Martin Sjølie
  • Morten Gillebo Morten Gillebo

Årets Tekstforfatter

  • Arif Salum (Arif) Arif i Waanderland
  • Frida Ånnevik Andre sanger
  • Emilie Christensen (No. 4) Duell
  • Signe Marie Rustad When Words Flew Freely