Mattilsynet har hatt uanmeldte kontroller av spisesteder både i Os og Bergen. I Os ble matserveringen stengt på ett av stedene.
Bli tilhenger av NyttiOs på Facebook
28 spisesteder i Bergen og Os hadde uanmeldte kontroller for en uke siden og halvparten hadde ikke gode nok rutiner ved behandling av mat, skriver bt.no.
– Jeg er skuffet. Denne gang var det ganske mange merknader som skyldes mangelfull kunnskap om og forståelse for mathygiene. Dette er en utfordring, siden det ikke finnes formelle krav til kunnskap om hygiene og matsikkerhet hos personer som vil starte opp et spisested, sier seniorinspektør Margrethe Wold i Mattilsynet for Bergen og Omland til bt.no.
Kun et sted fikk karakteren svært bra, det var Pars Restaurant i Sigurds gate.
Tolv fikk karakteren «bra», elleve fikk karakteren «mindre bra» og fire av serveringsstedene fikk karakteren «dårlig». På to av stedene med bunnkarakter ble matserveringen stengt umiddelbart.
Her ser du listen med karaterer på de stedene som ble kontrollert.
Måtte stenge matserveringen
I Os var Mattilsynet innom Os Biljard og sportsbar, Kafe Ole B, og Luciano. Det med to mindre bra karakterer og en så dårlig at matserveringen måtte stenge.